1. Bóg zapłać za ofiary składane na nasz kościół i organy.
2. Dziękujemy całej Wspólnocie Caritas za przygotowanie paczek potrzebującym. Wolontariuszom z Parafialnego Koła Caritas, młodzieży i uczniom naszych szkół za przeprowadzenie zbiórki żywności w sklepach. Marcinowi Wojence za koordynację całego przedsięwzięcia.
3. Bóg zapłać za ofiary przy okazji nabywania opłatków. Organiście p. Mateuszowi i kościelnemu p. Rafałowi dziękujemy za dostarczenie opłatków do domu. Jeśli do kogoś nie dotarli lub nie zastali, opłatki można jeszcze nabywać dziś po Mszy św. u kościelnego w zakrystii.
4. Przy wyjściu z kościoła ministranci rozprowadzają sianko na stół wigilijny. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na działalność wspólnoty.
5. W sklepiku Rycerze św. Jana Pała II rozprowadzają kalendarze ścienne na 2025 r. z błogosławionymi, oraz kalendarze-terminarze patriotyczne z wątkami historycznymi z QR kodami. Są też ostanie sztuki świec Caritas.
6. Do wtorku włącznie, o godz. 6:45, zapraszamy na Roraty. We wtorek wieczorem, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, zasiądziemy do Wieczerzy Wigilijnej. Gdyby ktoś się czuł samotny, zapraszamy na Wigilie na plebanię o godz. 17:00.
7. Pilne sprawy kancelaryjne można zrealizować jeszcze jutro w godz. 16:00-17:30. Kancelaria parafialna między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem będzie nieczynna. Przez cały styczeń, aż do 1 lutego, czyli w trakcie kolędy, będzie czynna we środy w godz. 16:00-17:30 i 19:00-20:00
8. Pasterkę tradycyjnie odprawimy 24 grudnia o północy. Przed Mszą św. o godz. 23:15 będzie Różaniec Święty z rozważaniem tajemnic radosnych.
9. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia, nie będzie Mszy św. o godz. 8:00. Pozostałe Msze będą według porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 11:30 zapraszamy na urodzinowy tort Pana Jezusa.
10. We czwartek 26 grudnia, w II dzień Świąt, Msze będą odprawiane jak w niedzielę. Ofiary składane w tym dniu do puszek przeznaczamy na budowę nowej świątyni w naszej diecezji, ku czci bł. Stefana Wyszyńskiego, w Jabłonnie.
11. W niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia na Mszy św. o godz. 13:00, odbędzie się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. W zakrystii można zamawiać intencje i zgłaszać imiona małżonków do modlitwy dziękczynnej za wspólnie przeżyte lata i prośby o błogosławieństwo na kolejne.
12. Papież Franciszek 24 grudnia rozpocznie w Rzymie Rok Jubileuszowy. W naszej diecezji inauguracja odbędzie się 29 grudnia o godz. 17:00 w parafii MB Loretańskiej na Pradze (ul. Ratuszowa 5a), skąd wyruszy procesja do katedry warszawsko-praskiej, przez Park Praski, w której niesiony będzie krzyż jubileuszowy. O godz. 18:00 będzie Msza Święta w Bazylice Katedralnej inaugurująca Rok Jubileuszowy. Serdecznie zapraszamy.
13. Informujemy, że do końca roku jeszcze można dokonać wpłat na cele kultu religijnego, by obniżyć podstawę opodatkowania. Szczegóły w ulotce przy gazetce parafialnej i na parafialnej stronie internetowej w zakładce „Darowizna na kult religijny”.
14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W tygodniku Idziemy jest kalendarz ścienny na 2025 r. W Gościu Niedzielnym znajduje się specjalny dodatek: jubileuszowy niezbędnik z modlitwa na Wigilię. W Niedzieli natomiast jest kalendarz i dodatek kolędowy z obrzędami wieczerzy wigilijnej oraz pierwszy numer „Niezbędnika katolika”. Wszystkie tygodniki są w wydaniu świątecznym, to znaczy, że jest to podwójny numer, również na przyszłą niedzielę. Na regale z prasą są jeszcze grudniowe miesięczniki.
15. Wizyta duszpasterska zwaną kolędą odbędzie się w dniach od 27 grudnia br. do 1 lutego 2025 roku. Program kolędy wydrukowany jest w dodatku do naszej gazetki. Jest też możliwość kolędy w innym dniu, niż ten podany w folderze. Osoby, które zmieniły adres zamieszkania lub w ostatnim czasie wprowadziły się do mieszkań i domów na terenie parafii prosimy o kontakt z kancelarią parafialną (również telefoniczny lub mailowy) w celu zarejestrowania w ewidencji parafialnej. W tym tygodniu kolęda będzie na Trakcie Brzeskim i wszystkich ulicach przynależnych do naszej parafii za Traktem w stronę Sulejówka.
16. Po przerwie świątecznej zbiórki ministrantów i kandydatów zostaną wznowione od 11 stycznia.
Inauguracja roku jubileuszowego w diecezji – komunikat liturgiczny
Papież Franciszek 24 grudnia 2024 roku rozpocznie Rok Jubileuszowy. Poniżej przesyłamy ważne informacje dotyczące liturgicznego i duchowego aspektu tych wydarzeń.
Jubileusz to czas wielkiej łaski i wzrostu dla Kościoła. Jest to okazja dla wiernych, aby odnowić swoją wiarę i rozpocząć nowe życie. To czas wielkiego duchowego wzrostu, pozwalający uzyskać odpuszczenie wszystkich grzechów, ponieważ tradycyjnie każdy, kto przejdzie przez jedne ze Świętych Drzwi podczas Jubileuszu, uzyskuje odpust zupełny, czyli odpuszczenie wszystkich grzechów.
Inauguracja Roku Jubileuszowego w naszej diecezji, pod przewodnictwem Biskupa Romualda Kamińskiego, odbędzie się 29 grudnia A.D. 2024, w Niedzielę Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa, według następującego porządku:
Godz. 17.00 – Nabożeństwo Słowa Bożego w parafii MB Loretańskiej na Pradze (ul. Ratuszowa 5a), po którym wyruszy procesja do katedry warszawsko-praskiej, przez Park Praski, w której niesiony będzie krzyż jubileuszowy.
Godz. 18.00 – Msza Święta w Bazylice Katedralnej inaugurująca Rok Jubileuszowy. Do koncelebry zapraszamy wszystkich księży, prosimy o przybycie do zakrystii katedralnej nie później niż do godz. 17.45 oraz zabranie własnej alby.
Kościoły jubileuszowe – dar odpustu zupełnego
Kościoły jubileuszowe są ważnym symbolem Jubileuszu, właśnie dlatego, że oferują wiernym możliwość: pojednania się z Bogiem i Kościołem oraz otrzymania łaski przebaczenia.
Jubileuszowe dziękczynienie ma skłonić wiernych do lepszego poznania natury i misji Kościoła prowadzonego przez Ducha Świętego, który czyni z nas „świątynię Boga żywego”.
Pożądanym duszpastersko efektem Roku Jubileuszowego, w duchu synodalnym, jest większe zaangażowanie diecezjan w życie i misję Kościoła, a szczególnie w życie parafii, które są podstawowymi wspólnotami.
Kościoły jubileuszowe naszej diecezji to:
- Legionowo, par. św. Jana Kantego
- Mińsk Mazowiecki, par. św. Antoniego z Padwy
- Otwock-kresy, par. Matki Bożej Królowej Polskie
- Radzymin, par. Przemienienia Pańskiego
- Warszawa-Białołęka, par. Matki Bożej Pięknej Miłości
- Warszawa-Bródno, par. św. Włodzimierza
- Warszawa-Grochów, par. św. O. Pio
- Warszawa-Praga, par. katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana
- Warszawa-Rembertów, par. Matki Bożej Zwycięskiej
- Warszawa-Zerzeń, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Wołomin, par. Matki Bożej Częstochowskiej
- Ząbki, par. Miłosierdzia Bożego
Wierni nawiedzający kościół jubileuszowy(e) będą mogli uzyskać odpust zupełny pod poniższymi warunkami:
- pobożne nawiedzenie wybranego kościoła jubileuszowego,
- wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
- modlitwa zgodnie z intencjami Papieża Franciszka,
- indywidualna adoracja eucharystyczna Pana Jezusa ukrytego w tabernakulum lub obecnego na ołtarzu w monstrancji,
- odmówienie modlitw: „Ojcze nasz”, „Wyznania wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwy do Maryi, Matki Bożej.
Wierni niemogący nawiedzić kościoła:
Wierni, którzy z ważnych powodów (przede wszystkim siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki, stale posługują chorym), nie mogą nawiedzić kościoła jubileuszowego, uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji medialnej, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, odmówią: „Ojcze nasz”, „Wyznanie wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.
W trakcie całego roku jubileuszowego można ofiarować dowolną liczbę odpustów w konkretnej intencji, także w intencji dusz czyśćcowych.
Ksiądz Tomasz Kalinowski
Wydział Duszpasterstwa Ogólnego