1.Bóg zapłać za ofiary na tacę i puszki Caritas oraz wpłaty na konto i składane podczas kolędy. Dziękujemy za gościnność i serdeczne spotkania kolędowe. Msza św. za wszystkie Rodziny, które przyjęły księży z wizytą duszpasterską, odprawimy dziś o godz. 13:00.

2. Dziękujemy za wspaniałą zabawę na Parafialnym Balu Karnawałowym. Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 385, Rodzicom i Katechetom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu balu.

3. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Caritas przeprowadza zbiórkę ofiar na leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

4. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą karnawału. 14 lutego w Środę Popielcową rozpoczynamy Wieki Post, który służy przygotowaniu obchodu Paschy. Msze święte w naszym kościele będą odprawione o godz. 7:00, 9:00, 16:30, 18:00 i 20:00. Podczas każdej Mszy Świętej odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem. Pamiętajmy, że tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i tylko jeden posiłek do syta. Przepisy postne zostały zamieszczone poniżej. Spowiedź będzie przed każdą Mszą Św.

5. W Popielec rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty i Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa w naszym narodzie. W nawie bocznej pod obrazem św. Jana Pawła II wyłożona jest sięga pamiątkowa – postanowień abstynenckich. Zachęcamy do składania i odnawiania przyrzeczeń trzeźwościowych. Można takie zobowiązanie podjąć w duchu wyrzeczenia na Wielki Post lub na indywidualnie określony czas.

6. W tym tygodniu rozpoczynamy nabożeństwa wielkopostne. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki o godz. 17.00 z udziałem dzieci, zaś po Mszy św. wieczornej Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych. Nabożeństwo Gorzkich Żali śpiewamy w niedzielę po Mszy św. wieczornej (ok. godz.18.50).

7. Na ostatniej stronie gazetki została również zamieszczona propozycja 40-dniowej praktyki nawiedzania w Wielkim Poście tzw. kościołów stacyjnych. (Pełna wersja jest na stronie www.diecezja.waw.pl)

8. W poniedziałek o godz. 19:30 Ks. Proboszcz zaprasza Duszpasterską Radę Parafialną na krótkie zebranie w sali domu parafialnego.

9. We czwartek 15 lutego po Mszy Św. o godz. 18:00 Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji zaprasza na nabożeństwo uwielbienia połączone z adoracją Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

10. W piątek 16 lutego po Drodze Krzyżowej (ok. godz. 19.15) odbędzie się w sali parafialnej spotkanie wspólnoty Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

11. Próba chóru odbywają się we czwartek o godz. 19.00. Chórek dziecięcy spotyka się w sobotę o godz. 10.00. Zapraszamy wszystkich chętnych.

12. W I Niedzielę Wielkiego Postu wszystkie Msze Święte będziemy rozpoczynać procesją ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych, prosząc o wstawiennictwo.

13. W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej parafii Siostry Franciszkanki Niepokalanej. Siostry  po każdej Mszy św. będą rozprowadzać książki, które pomogą lepiej przygotować się do Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych. Treści zawarte w książkach dotyczą między innymi: rzeczy ostatecznych, zawierzenia trudności, które każdy z nas przeżywa, dobrego korzystania z owoców Mszy św. i prawdziwego nabożeństwa do Matki Bożej. Dochód będzie przeznaczony na misje prowadzone przez Siostry.

14. Chłopców, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na pierwszą zbiórkę liturgiczna dla kandydatów w sobotę 17 lutego o godz. 9:00 na plebani.

15. Katechezy dla narzeczonych, zarówno z par. św. Hieronima jak i NSPJ, rozpoczną się w poniedziałek 26 lutego o godz. 19:00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Borkowskiej 1 w Starej Miłośnie. Wszystkich zainteresowanych, którzy planują w najbliższych miesiącach zawrzeć Sakrament Małżeństwa zachęcamy do skorzystania. Informujemy, że następna edycja Kursu planowana jest dopiero na jesieni od 3 września w tutejszej parafii.

16. Kancelaria, w tym tygodniu ze względu na Popielec będzie czynna tylko w poniedziałek i sobotę.

17. W poniedziałki w godz. 19:00-20:00 w sali przy kancelarii parafialnej odbywają się porad Radcy Prawnego.

18. Parafia NSPJ zaprasza dziś o godz. 19:00 na spotkanie z Abp. Mieczysławem Mokrzyckim, który był wieloletnim współpracownikiem i sekretarzem Św. Jana Pawła II. Ks. Abp podzieli się w wspomnieniami o papieżu.

 

PRZEPISY POSTNE

  •  Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki roku i Środę Popielcową oraz zaleca się post w Wigilię Narodzenia Pańskiego.
  •  Post ścisły, czyli oprócz niespożywania pokarmów mięsnych obowiązuje również post ilościowy (wśród posiłków tego dnia tylko jeden do syta), obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia
  • Uzasadniona niemożność zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.