ORGANY PARAFII ŚW. HIERONIMA

DLACZEGO ORGANY PISZCZAŁKOWE?

Dokumenty Soboru Watykańskiego II podają w Konstytucji o liturgii świętej SACROSANCTUM CONCILIUM: „W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” (KL 120).

ROLA ORGANÓW W LITURGII

Organy nie są kopią stylistyczną, ale nowym instrumentem budowanym współcześnie, jednakże czerpiącym inspiracje i wzorce z epoki romantycznej. Ich główną rolą będzie nie tylko nadawanie splendoru liturgii poprzez monumentalny wygląd oraz oryginalny dźwięk, ale przede wszystkim towarzyszenie wiernym podczas zanoszonych modlitw w trakcie wspólnych celebracji, w konkretnych momentach liturgii.

NASZ INSTRUMENT

Budowane organy w Parafii św. Hieronima w Starej Miłośnie to 28 głosowy instrument. Realizowana koncepcja dźwiękowa instrumentu opiera się na wzorcach organów romantycznych z końca XIX i początku XX wieku i zakłada budowę głosów rozdysponowanych na 2 manuały i pedał z zastosowaniem pudła ekspresyjnego dla sekcji II manuału z dużym zakresem crescendo.

KTO BUDUJE?

Budowniczy Zakłady Organowe „ZYCH” z Wołomina.
Przygotowanie dyspozycji: dr hab. Michał Markuszewski

Więcej informacji uzyskacie Państwo w niedzielę „organową” w parafii. Jest to każda II niedziela miesiąca, a także odwiedzając nas na FB: https://m.facebook.com/OrganyHieronim/ . Należy dodać, że przedsięwzięcie budowy nowych organów jest wielkim wydarzeniem i wyzwaniem dla całej naszej Parafii oraz Organmistrza, które podejmujemy i w którym mamy nadzieję na zaangażowanie całej społeczności parafialnej.

Drodzy parafianie, pojawiają się od Was pytania, w jaki sposób można wspierać dzieło budowy organów? Poniżej kilka możliwości:

  • Przede wszystkim modlitwą o pomyślność w realizacji tego dzieła.
  • Rozmową ze swoimi znajomymi, sąsiadami – mieszkańcami naszej parafii, szerząc informacje o podjętym wyzwaniu w budowie organów.

  • Dołączając do składu Komitetu Budowy Organów. Bardzo liczymy na pomysły nowych członków. Jeśli chcecie nas wesprzeć i zaangażować się, skontaktujcie się z wybraną osobą z komitetu. Zapraszamy!
  • Przekazując dobrowolne ofiary na budowę organów na specjalne konto Bank Pekao S.A. Nr rachunku: 22 1240 1095 1111 0010 8923 8209 z dopiskiem „Budowa organów”.
  • Składając dobrowolne ofiary do skarbony, umieszczonej przy wejściu na chór.
  • Nadal trwa dobrze znana i sprawdzona inicjatywa kwartalnych zbiórek na budowę – tym razem organów. Przez wszystkie niedziele marca i czerwca po każdej Mszy Świętej można składać ofiary na ten cel.
  • W każdą drugą niedzielę miesiąca ofiary składane na tzw. tacę, są przeznaczone w całości na budowę organów. Najbliższe niedziele organowe to: 13 luty, 13 marca, 10 kwietnia, 8 maja oraz 12 czerwca.
  • Zostać chrzestnym/chrzestną/rodziną chrzestnych konkretnej piszczałki. O tym opowiemy Wam więcej podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę organową 13 marca.

 

Fanpage poświęcony organom w parafii św. Hieronima

Wierzymy, że nasze wspólne działanie

– modlitwa połączona z ofiarnością oraz rozmaite inicjatywy towarzyszące,

przyniosą oczekiwany owoc w postaci uwieńczonego dzieła

28 głosowych, pięknie brzmiących organów piszczałkowych.

Za Wasze zaangażowanie, życzliwość i wsparcie – Bóg zapłać!

 

Komitet Budowy Organów Parafii Św. Hieronima

 Ksiądz Proboszcz Dariusz Marczak

Organista – Mateusz Gołębiewski

Agnieszka Rak

Jolanta Borkowska

Żegota Kacprzyk

Monika Mościcka

Aleksandra Kuśmider

Rafał Kruschewski

Jarosław Molenda

Mariusz Szot

Adam Frank

Marcin Wojenka

 

Komitet Organizacyjny Budowy Organów z wizytą w Aninie 2021

Podpisanie umowy na budowę organów przez firmę Zych z Wołomina