ORGANY PARAFII ŚW. HIERONIMA

Drodzy parafianie, pojawiają się od Was pytania, w jaki sposób można wspierać dzieło budowy organów?

Poniżej kilka możliwości:

  • Przede wszystkim modlitwą o pomyślność w realizacji tego dzieła.
  • Rozmową ze swoimi znajomymi, sąsiadami – mieszkańcami naszej parafii, szerząc informacje o podjętym wyzwaniu w budowie organów.
  • Dołączając do składu Komitetu Budowy Organów. Bardzo liczymy na pomysły nowych członków. Jeśli chcecie nas wesprzeć i zaangażować się, skontaktujcie się z wybraną osobą z komitetu. Zapraszamy!
  • Przekazując dobrowolne ofiary na budowę organów na specjalne konto Bank Pekao S.A. Nr rachunku: 22 1240 1095 1111 0010 8923 8209 z dopiskiem „Budowa organów”.
  • Składając dobrowolne ofiary do skarbony, umieszczonej przy wejściu na chór.
  • Nadal trwa dobrze znana i sprawdzona inicjatywa kwartalnych zbiórek na budowę – tym razem organów. Przez wszystkie niedziele marca, czerwca, września i listopada można składać w kiosku ofiary na ten cel.
  • Składając ofiarę na tacę w drugą niedzielę miesiąca (w styczniu, marcu, maju, lipcu, wrześniu i listopadzie).
  • Zostać chrzestnym/chrzestną/rodziną chrzestnych konkretnej piszczałki. Poniżej cztery rodzaje głosów piszczałkowych. Zachęcamy,  by wybrać własną piszczałkę i stać się jej chrzestną/ym. W każdą II i III niedzielę miesiąca w parafialnym kiosku Komitet Budowy Organów przyjmuje deklaracje wpłat od ofiarodawców. Ofiarodawca sam określa najbardziej dogodny dla siebie termin na wpłatę – nie musi się to zadziać od razu.

Obecnie na budowę organów uzbieraliśmy kwotę ok. 650 tys. zł.

Ofiarodawcom dziękujemy i otaczamy codzienną modlitwą.

W lutym firma Zych, budująca nasz instrument, zamontowała stelaż konstrukcji nośnej.

Na przestrzeni chóralnej pojawiło się kilkadziesiąt piszczałek, które będą wewnątrz instrumentu.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii:

DLACZEGO ORGANY PISZCZAŁKOWE?

Dokumenty Soboru Watykańskiego II podają w Konstytucji o liturgii świętej SACROSANCTUM CONCILIUM: „W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie dodaje ceremoniom kościelnym majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich” (KL 120).

ROLA ORGANÓW W LITURGII

Organy nie są kopią stylistyczną, ale nowym instrumentem budowanym współcześnie, jednakże czerpiącym inspiracje i wzorce z epoki romantycznej. Ich główną rolą będzie nie tylko nadawanie splendoru liturgii poprzez monumentalny wygląd oraz oryginalny dźwięk, ale przede wszystkim towarzyszenie wiernym podczas zanoszonych modlitw w trakcie wspólnych celebracji, w konkretnych momentach liturgii.

NASZ INSTRUMENT

Budowane organy w Parafii św. Hieronima w Starej Miłośnie to 28 głosowy instrument. Realizowana koncepcja dźwiękowa instrumentu opiera się na wzorcach organów romantycznych z końca XIX i początku XX wieku i zakłada budowę głosów rozdysponowanych na 2 manuały i pedał z zastosowaniem pudła ekspresyjnego dla sekcji II manuału z dużym zakresem crescendo.

Fanpage poświęcony organom w parafii św. Hieronima

KTO BUDUJE?

Budowniczy Zakłady Organowe „ZYCH” z Wołomina. Przygotowanie dyspozycji: dr hab. Michał Markuszewski Więcej informacji uzyskacie Państwo w niedzielę „organową” w parafii. Jest to każda II niedziela miesiąca, a także odwiedzając nas na FB: https://m.facebook.com/OrganyHieronim/ . Należy dodać, że przedsięwzięcie budowy nowych organów jest wielkim wydarzeniem i wyzwaniem dla całej naszej Parafii oraz Organmistrza, które podejmujemy i w którym mamy nadzieję na zaangażowanie całej społeczności parafialnej.

Podpisanie umowy na budowę przez firmę Zych z Wołomina

Komitet Organizacyjny Budowy Organów z wizytą w Aninie 2021

Rozstrzygnięcie I Konkursu organowego A.D. 2022

II Edycja Konkursu organowego A.D. 2023

Komitet Budowy Organów Parafii Św. Hieronima w składzie:
1. Ksiądz Proboszcz Dariusz Marczak
2. Organista – Mateusz Gołębiewski
3. Agnieszka Rak
4. Jolanta Borkowska
5. Żegota Kacprzyk
6. Monika Mościcka
7. Rafał Kruschewski
8. Agnieszka Mędrzecka
9. Adam Frank
10. Marcin Wojenka
11. Brygida Grodzicka
12. Mieczysław Grodzicki
13. Elżbieta Daniłowicz

 

 

 

Wierzymy,

że nasze wspólne działanie

– modlitwa połączona z ofiarnością

oraz rozmaite inicjatywy towarzyszące,

przyniosą oczekiwany owoc

w postaci uwieńczonego dzieła 28 głosowych,

pięknie brzmiących organów piszczałkowych.

 

Za Wasze zaangażowanie, życzliwość i wsparcie – Bóg zapłać!