1. Bóg zapłać za ofiary na tacę i wpłaty na konto oraz złożone w minioną niedzielę na spłatę zobowiązań.
 2. Informujemy, że Ksiądz Marek Dec, który przez ponad dwa lata w wybrane niedziele pomagał w naszej parafii, został mianowany proboszczem Parafii Nowy Zagórz w swojej rodzinnej diecezji przemyskiej. Dziękujemy Ks. Markowi za wszelkie dobro, którego doświadczaliśmy jak wspólnota parafialna i życzymy wielu łask w posłudze duszpasterskiej.
 3. Dziś o godz. 16:30 odbędzie się spotkanie formacyjne dla młodzieży z KSM – zastęp młodszych. A o godz. 19:00 zapraszamy zastęp starszych.
 4. W poniedziałek o godz. 19:00 dobędzie się w sali spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
 5. We środę o godz. 18:00 będzie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Intencje można składać w kancelarii podczas dyżuru i w zakrystii po Mszach św.
 6. We środę o godz. 19:00 w sali domu parafialnego odbędzie się spotkanie dla ojców w ramach Inicjatywy TatoNet. Zapraszamy wszystkich mężczyzn, dla których dar ojcostwa jest ważny i cenny.
 7. Wspólnota SNE zaprasza we czwartek o godz. 19:30 na spotkanie w sali domu parafialnego.
 8. W tym tygodniu przypada I piątek i I sobota miesiąca. W piątek 1 marca w godz. 9:00-12:00 księża odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. O godz. 15:00 będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego i wystawienie Najświętszego Sakramentu. Adoracja będzie zakończona Różańcem o godz. 17:15 i Litanią do Serca Pana Jezus. Spowiedź rozpocznie się od godz. 17.00.
 9. W sobotę o godz. 17:00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu (z możliwością prywatnego rozważania wybranej tajemnicy różańcowej w ramach praktykowania I sobót miesiąca) i Różaniec. Po Różańcu odśpiewamy Litanię Loretańską do Matki Bożej. Rodzinę Różańcową zapraszamy po Mszy św. na spotkanie do sali w domu parafialnym.
 10. Próby Chóru odbywają się we czwartki w sali domu parafialnego o godz. 19:15. Zapraszamy wszystkich chętnych do uwielbiania Boga śpiewem.
 11. Próby scholki dziecięcej „Iskierki Miłości” odbywają się w sobotę o godz. 10:00.
 12. W sobotę 2 marca o godz. 9:00 w kościele odbędzie się sprawdzian liturgiczny dla kandydatów na ministrantów. O godz. 10:00 – zbiórka dla starszych ministrantów. Ponieważ w tym dniu jest dzień otwarty w SP 353 nie będzie treningów piłki nożnej.
 13. W sobotę zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież na zajęcia teatralno-biblijne, które odbędą się o godz. 18:00 w sali domu parafialnego.
 14. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 13:00 będzie nabożeństwo adoracyjne z litanią do Najświętszego Imienia Jezus. Natomiast po Mszy św. o godz. 18:00 odbędą się Nieszpory Eucharystyczne.
 15. Ofiary składane za tydzień do puszek przeznaczymy na dzieła charytatywne parafialnej Caritas.
 16. W przyszłą Niedzielę o godzinie 16:30 spotkanie dla młodzieży z KSM – zastęp młodszych. Natomiast po Mszy wieczornej i Nieszporach spotkanie dla młodzieży KSM – zastęp starszych.
 17. W poniedziałek o godz. 19:00 w sali przy kancelarii parafialnej odbywają się porady Radcy Prawnego.
 18. W tygodniku „Idziemy” polecamy artykuły pod tytułem: „Trzeba budzić sumienia” oraz „Jak poprawnie rozumieć Msze o uzdrowienie”. W „Gościu Niedzielnym” zachęcamy do lektury artykułu o kościelnym savoir-vivre, czyli o tym jak zachowywać się w kościele.
 19. Tegoroczny Bal Karnawałowy w związku z brakiem zainteresowania (tylko 20 zgłoszeń) zostaje odwołany.
 20. Na stolikach z gazetką znajduje się komunikat policji dotyczący przestępstw dokonywanych tzw. metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami.
 21. Zapowiadamy, że w niedzielę 10 marca na Mszy św. o godz. 11:30 odbędzie się obrzęd włączenia do wspólnot ministranckiej 8 kandydatów. Przygotowujących się do tego ważnego wydarzenia polecamy modlitwom Parafian.

Porozmawiajmy o Liturgii!  1/2019

     Ojciec Święty Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis napisał: „Najświętsza Eucharystia jest darem, jaki Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga”. Budując na tej papieskiej myśli możemy powtórzyć za Świetą Teresą: „Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów”.

   W naszej parafii mamy ten przywilej i możliwość, że piękno i wartość liturgii możemy podziwiać częściej, niż tylko podczas Pasterki i Triduum Paschalnego. Przy każdym bowiem większym święcie, jak i cyklicznie w dwie wybrane niedziele miesiąca, razem we wspólnocie parafialnej przeżywamy Liturgie z posługą naszej asysty w pełni znaków liturgicznych. Właśnie wtedy możemy zaobserwować, że liturgię poprzedza komentarz, rozpoczyna się ona procesją wzdłuż nawy bocznej i środkowej z kadzidłem, krzyżem, świecami, Ewangeliarzem. W tych znakach w sposób bardzo konkretny i świadomy oddajemy Bogu chwałę, ale co to tak naprawdę dla nas oznacza?

   Ideą cotygodniowego cyklu „Porozmawiajmy o Liturgii” jest jeszcze większe zrozumienie liturgii – czym ona jest, jak możemy w niej jeszcze bardziej świadomie uczestniczyć i nieustannie zgłębiać jej bogactwo.

Etymologia słowa liturgia:

   Słowo „liturgia” pochodzi od greckiego wyrazu „leiturgia” („leitos” – publiczny, „ergon” – służba, praca). Samo słowo liturgia do użytku Kościoła wchodziło dosyć opornie. Na wschodzie od IV w. nazywano tak cały kult, zaś od IX w. liturgią określano już tylko Eucharystię. Kościół Zachodni słowo 'liturgia’ wprowadził do swojej nomenklatury; na określenie kultu bożego dopiero w XVIII w. Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium Soboru Watykańskiego II definiuje liturgię w następujący sposób: „Słusznie zatem uważa się liturgię za wypełnianie kapłańskiej funkcji Jezusa Chrystusa. W niej przez znaki dostrzegalne wyraża się i w sposób właściwy dla poszczególnych znaków dokonuje uświęcenie człowieka, a Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, to jest Głowa ze swymi członkami, sprawuje pełny kult publiczny”. Do liturgii zaliczamy: Eucharystię, sakramenty święte, sakramentalia (egzorcyzmy, poświęcenia, błogosławieństwa), Liturgię Godzin, a także celebracje roku liturgicznego.

                                                                                                                                                                                                                                                         Ceremoniarz parafialny –  Adam Frank
Za tydzień: Postawy podczas liturgii.